“DÖRT MEVSIM INSAN” VE KENAN SARIALIOGLU

M.NIHAT MALKOÇ

Insanlari yasarken hatirlamali ve yalnizliklarini paylasmaliyiz. Bir insani ölümünden sonra yüceltmek nedense modadir bizde. Oysa ölünün gözü görmez, kulagi duymaz. Kisi nefes alirken yasadiginin farkina varilmali ve layik oldugu sekilde takdir edilmelidir. Ülkemizde isleyen bu ters mantigi degistirmeye yönelik gayretler de yok degil. Bunlardan birine sahit olduk birkaç gün önce. Kenan Sarialioglu isimli sairimiz kendi hayatini anlatan ve siirlerinden örnekler verilen bir programi dünya gözüyle seyretme bahtiyarligini yasadi.

Trabzonlu sair Sarialioglu’nun hayatini ve siirlerini konu alan “Dört Mevsim Insan” gösterisi 14 Ocak 2009 Çarsamba günü Trabzon Devlet Tiyatrolari Haluk Ongan Sahnesi’nde izleyiciyle bulustu. Trabzon Sanat Atölyesi oyuncularindan Hüseyin Kör, Yeliz Akpinar, Yücel Onur, Buse Burçin, Fatma Haspolatli ve Orhan Sismanoglu tarafindan seslendirilen birbirinden güzel siirler, salonu dolduran izleyicilerin begenisini kazandi. Ibrahim Kavuzoglu ve Hasan Kavuzoglu kardeslerin yönetmenligini yaptigi biyografik oyunda Cemil Kurt koreograf olarak görev aldi. Bir saat süren gösteride Kenan Sarialioglu’nun Of’ta baslayan hayatindan bugüne kadar geçirdigi safhalar, aralara söz konusu sairin siirlerinden örnekler serpistirilerek verildi. Oyuncular, Kenan Sarialioglu’nun hayatini anlattiklari bu gösteriyi görsel bir sölene çevirdiler. Özgün danslarla süslenen gösteriye siirler de ayri bir tat katti.

Sair Kenan Sarialioglu’nun hayatindan kesitlerle basladi “Dört Mevsim Insan” programi… 1946 yilinin Kasim’inin ikisinde hayat serüvenine baslayan Sarialioglu, bugün 63. yasinin tadini çikariyor. Gösteride Kenan Sarialioglu’ya dair su bilgilere de yer veriliyor:

“02 Kasim 1946#8242;da Trabzon’un Of ilçesinde dogdu. Babasini bes yasinda kaybetti. Annesi yeniden evlenince tek kardesi ve ablasiyla dedesi ve amcalarinin yaninda büyüdü. Ilk ve ortaokulu Of’ta liseyi Ankara Yenimahalle Mustafa Kemal Lisesi’nde bitirdi. “Baudelairien yillar” dedigi uzun bir avarelik döneminde, ilk siiri “Sarhos ve Gece” Yeditepe’de yayimlandi(1972). Insaat mühendisliginde, ardindan kimya mühendisliginde ayak diredikten sonra er olarak askere gitti. Askerlik dönüsü, kendini dört yil nisanli olarak bekleyen Sema Hanim ile evlendi ve Marmara Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü onun destegiyle bitirdi. Birçok ise girdi, çikti: Gemi Yapim Meslek Lisesi’nde ögretmen, banka memuru, bira fabrikasinda isçi, Trabzon Limani’nda sef yardimcisi, KTÜ Egitim Fakültesi’nde ögretim görevlisi, gazeteci, Trabzon Belediyesi Kültür Müdürü, Trabzon ve Gümüshane’de Il Kültür Müdürü olarak çalisti.”

“Dört Mevsim Insan” adli biyografik gösteride Kenan Sarialioglu’nun hayati anlatilirken ve siirlerinden örnekler verilirken sahnede birden Ugur Mumcu’nun slâydi verildi. Programin ve okunan siirlerin Ugur Mumcu’yla hiçbir baglantisi yoktu. Daha sonra oyuncular “Ugurlar Olsun” adli türküyü koro halinde söylediler. Bir süre sonra da “Onuncu Yil Marsi” söylendi. Bunlarin programin içerigiyle hiçbir iliskisi yoktu. Bunu anlamakta zorlandim dogrusu. Bunun disinda “Dört Mevsim Insan”in yadirgadigim bir yönü yoktu. Çok da begendim. Trabzon’da vefa adina güzel bir örnek verdiler. Yasayan kültür, sanat ve edebiyat adamlarinin yasarken hatirlanmasi adina güzel bir yol açtilar. “Marifet iltifata tabidir” demis atalarimiz. Güzellikleri takdir etmek, aksakliklari da münasip bir dille ifade etmek dogru bir davranis tarzidir. Trabzon’un adini duyuran sairlerimize ve yazarlarimiza çok sey borçluyuz.

Bence “Dört Mevsim Insan” gösterisi iyi bir baslangiçti. Bu biyografik tiyatro, alaninda Trabzon’da belki ilk olsa da tek olmamalidir. Bu gibi güzel çalismalarin devami gelmelidir. Trabzon’da böyle bir programda anlatilmayi ve hatirlanmayi hak eden çok sayida sair, yazar ve kültür adami vardir. Dünya görüsü ne olursa olsun; kültür, sanat ve edebiyat sahasinda güzel seyler yapan kisiler böyle programlarla gündeme getirilerek tanitilmalidir. Basta ögretmen arkadasim Ibrahim Kavuzoglu olmak üzere “Dört Mevsim Insan” biyografik gösterisini büyük emeklerle ve gayretlerle hazirlayanlari, emegi geçenleri tek tek kutluyorum.

Eseri Paşlayın
  • gplus
  • pinterest

Yazar / Şair Hakkında

mnihatmalkoc / M.Nihat MALKOÇ

M. NIHAT MALKOÇ’UN BIYOGRAFISI Bes çocuklu bir ailenin en küçük ferdi olarak 1970 senesi Haziran’inin 1’inde Trabzon’un Köprübasi ilçesine bagli Gündogan Köyü’nde( Kosron mevkiinde) dogdu. Ilkokulu komsu köy olan Günesli Köyü’nde okudu. Orta ve lise ögrenimini Köprübasi Lisesi’nde tamamladi. En büyük emeli iyi bir... » devamını okumak için tıklayın

Esere yazılmış yorumlar

  1. edebiyat.biz.tr
    28 Şubat 2020, Cuma 02:16:59

    “dört Mevsim İnsan” Ve Kenan Sarialioglu başlıklı esere henüz yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazmak ister misiniz ?

Esere Yorum Ekleyin