bir zamanlar osmaniye’de güneysu siir sölenleri düzenlenirdi. böyle bir sölende bahaettin agabey’in sözü hala kulaklarimda: “osman su gelincikler içinde resmimi bir çek…”
tabiat asigi bir adam, çiçekler sevdalisi bir sair… “her silah susuyor candan sevince” isimli siirinde memleket için söyle diyor:
bInboga’dan beril dagi görünür,
yaz/kis basi bulutlara bürünür.
zevki baska gökte kanat uçmanin,
döne döne bu daglara uçmanin…
ahirdagi nokta nokta koymus, son diyor,
kizil çamlar, gök meseler kon! diyor..
Iste döndüm, iste kondum ey maras!
irgat maras, aga maras, bey maras…”
       politika yerine poetikayi tercih ettigini söyleyen karakoç, çocuklugunun geçtigi yerler için: “salavan’in arkasindan çikip, gelen günes batarken beril dagi’nin doruklariyla öpüsür, sonra da birden kaybolurdu. sanirim sabahlariyla günesimizi dirilttigi için salavan’i bütün daglardan çok severdik biz… hele de çigdem ve çiçek toplamaya gittigimizde kinali kekik dinledigimizde, üstünde kartallarin uçtugunda, sulak yaylasinin sularindan içtigimizde salavan bizim her seyimizdi.”
sair’in duygularinda memleket güzelligi var. Içindeki özlem dinmiyor olmali ki bir seyler ariyor:
Iste geldim fotografçi dükkâni
Iste geldi, bag bozumu zamani…
geldim ama hiçkirigin geçmemis
yavru kuslar yuvasindan uçmamis
bir dost için uzatacak gül hani?
bir sairle konusacak dil hani?.. diyor demesine ama gönlü her daim tazedir. tabiatin güzelliklerine vurgundur. bu güzelliklerin kaybolma endisesinden olsa gerek, o her yerde gül arar ve çiçekler toplar. renk renk biçim biçim gördügü çiçekleri sorar. ondaki memleket sevdasi kendi siirlerinde ifadesini bulan “yasama sevinci”nde saklidir:
yel vurdukça irgalanan/yayla sabahlarina tutkun/isiga sevdali/taze bir kenger gibiyim,/gördügüm güzellikler karsisinda/su emen bir sünger gibiyim/yerler ve gökler/gözlerimden yüregime akiyor/dere tepe, dag/meyveli bahçe/ekili tarla/üzümlü bag/balikli göl/ ve gökyüzü/yerli yerinde herkes sag/seviniyorum
her türlü kaygidan uzak rahat, sadece içinde güzellikleri yudum yudum hissediyor. dili de sevdasi gibi berrak. yasiyor ve bizlere yasatiyor:
yerler ve gökler
gözlerimden yüregime akiyor.
        allah’in insanogluna bahsettigi karakoç’un tasvir ettigi genisçe bir alan. meyveli-ekili-dikili, insanin gönlünü hos eden tabiat rengârenktir. ve bu güzellikler içinde insanin cani da sag salim ise bu sairde sevinçtir. Insanlari sevmenin, yasama sevincini hissetmenin tezahürü…
Insani ferahlatan ne varsa sair o dille sesleniyor. o ferahlikla bizleri sahile dogru yürütüyor. Insanin gözünü ve gönlünü açan tasvirler karsisina çikiyor:
yürüdüm sahilde parka dogru
daha kapida saçlarima asildi rüzgâr
ufukta birkaç balikçi teknesi
hava alabildigince leylak kokar
       bu havadaki o güzel kokuyu okuyucularla paylasmanin yolu bu misralarda. karakoç memleket sevdalisi, insan sevdalisi bir sair. o’nun tasvirleri de yüregi kadar genistir. ayni rahatlik ve ayni güzellikle kadiköy’den adalar’a uzanir ve sair ayni coskunlukla der ki:
kadiköy’den adalar’a
her saat basinda bir vapur kalkar
bütün yolcular pür-nese
çiglik çigliga martilar
       sair, memleket sevgisini tasvirlerle zenginlestirir. yolculardaki pür-nese martilarin çigliklari sairdeki sevincin disavurumudur
bahaettin karakoç hem iç dünyasiyla hem dis dünyasiyla siirlerinde berraklik olan ve türk siirinde yer eden, dili ustaca kullanan, dizelerinde tasvir zenginligi olan bir sairimizdir. o’nun cosku dolu dünyasi çok genistir. memleket sevdasi bu coskunlukla devam edecektir.


Eseri Paşlayın
  • gplus
  • pinterest

Yazar / Şair Hakkında

osmanaytekin / osman aytekin

OSMAN AYTEKIN 1959 Nevsehir (Derinkuyu) dogumlu.Küçük yasta basladigi resim çalismalarinda hiçbir akim,ekol veya guruba bagli kalmaksizin özgürce devam ettirmektedir. Yagliboya resimlerinde Anadolu’dan kesitlerin oldugu görülecektir.Manzara ve figüratif çalismalarinda Anadolu ve insanlarini naif bir duyarlilikla tuvaline aktaran sanatçi,gazete ve d... » devamını okumak için tıklayın

Esere yazılmış yorumlar

  1. edebiyat.biz.tr
    28 Şubat 2020, Cuma 14:11:08

    Bahaettin Karakoç’ta Memleket Coskusu başlıklı esere henüz yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazmak ister misiniz ?

Esere Yorum Ekleyin